Głuszce gotowe do zimy

Od kilku tygodni zauważalne są zmiany w wyglądzie głuszców żyjących w ośrodku hodowlanym Nadleśnictwa Leżajsk w Zerwance. Ich opierzenie ma gęste podbicie puchem, a pióra lotek są mocno wybarwione i lśniące.

Mają już dodatkowe, zimowe pióra, okrywające dolne partie nóg, chroniące przed zimnem i pozwalające łatwiej chodzić po wysokim śniegu. To oznaki gotowości do warunków zimowych.

image001_3

– Najważniejsze, że ptaki wychowane u nas w tym roku wyglądem i masą ciała dorównują już dorosłym osobnikom – mówi Anna Bukowska, zarządzająca ośrodkiem. – Zimę spędzi w wolierach 33 ptaki, w tym 22 kury i 11 kogutów, które stanowią stado podstawowe.

Koguty mają ciemne ubarwienie ciała, na czarnym ogonie białe plamki, a ich pierś jest czarno-zielona z metalicznym połyskiem. Pióra skrzydeł z wierzchu są brązowe, a od spodu białe. Samiec nad okiem ma charakterystyczną czerwoną „brew” w kształcie półksiężyca.

Mniej okazale ubarwione są samice; pióra na głowie, szyi i grzbiecie mają brunatno-żółte, natomiast boki ciała i brzuch w tonacji biało-rdzawo-brunatnej. To ubarwienie maskujące, bardzo przydatne w czasie wysiadywania jaj, bowiem zlewa się ono z otoczeniem i kury są niewidoczne dla drapieżników.

image003_5
W ośrodku w Zerwance od kilku lat dostępny jest budynek edukacyjny, w którym przez lustro weneckie można podglądać głuszce. 

Prowadzone są też zajęcia dla grup zorganizowanych. Latem do naturalnych ostoi w całej Polsce trafiło stąd 60 głuszców, po 15 osobników do nadleśnictw Janów Lubelski, Głęboki Bród, Biłgoraj i Ruszów.

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie 

Zobacz również: 

Okiem Polonii! $zczepienie albo ZAKAZ PRACY! / tvPolska.pl


Okiem Polonii! $zczepienie albo ZAKAZ PRACY! / tvPolska.pl

 

09-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)