Nowe toalety i pojemniki na odpady z dofinansowaniem

Otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie bez wkładu własnego, tym razem w wysokości ponad 45,5 tysiąca złotych na zapobieganie zagrożeniom środowiska, w tym na likwidację skutków zagrożeń środowiska na przejściach granicznych oraz w punktach recepcyjnych. Dzięki tym środkom kupiliśmy 45 nowych pojemników na odpady komunalne, 15 stojaków na worki do segregacji oraz 6 toalet przenośnych. Wniosek mogliśmy złożyć jedynie na ten cel i nie można było sięgnąć po środki na inne zakupy.

Okres rozpoczęcia się wojny w Ukrainie i ataku Rosji na te tereny spowodował, że miejscowości i gminy przygraniczne w Polsce musiały mierzyć się z ogromną ilością ludności napływającej z terenów objętych wojną. Wśród nich była nasza Gmina Ustrzyki Dolne, w której znajduje się przejście graniczne Smolnica-Krościenko. Przygotowaliśmy wtedy miasteczko pomocowe, w którym uchodźcy z Ukrainy mogli ogrzać się, zjeść ciepły posiłek, odpocząć, otrzymać brakujące artykuły pierwszej potrzeby, przebrać dzieci w ogrzewanym pomieszczeniu. W konsekwencji tej sytuacji produkowana była ogromna ilość odpadów komunalnych. Chcąc dbać o środowisko i chronić je przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń Gmina Ustrzyki Dolne wnioskowała o udzielenie dofinansowania na zakup dostosowanych sprzętów.

– Nie wiemy co przyniesie najbliższy czas w Ukrainie – mówi Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.
– Możemy jedynie przewidywać i spodziewać się różnych scenariuszy. Chcemy być dobrze przygotowani na każdą sytuację, bo jak już nie raz powtarzałem pomoc naszym sąsiadom uciekającym przed wojną to nasz moralny obowiązek. Postawienie toalet przenośnych i kontenerów na odpady przyczyni się na pewno do komfortu pierwszych godzin na terenie Polski. Jednocześnie nie możemy zapominać o nas samych i naszym środowisku, dlatego kwestia przygotowania pojemników na segregację jest dla nas również istotna.

Ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zakupiliśmy 45 pojemników do segregacji odpadów o pojemności od 120 do 1100 litrów, 15 stojaków na worki do segregacji za łączną kwotę 18 978,78 zł oraz 6 przenośnych toalet z wyposażeniem na kwotę 29 328,00 zł.

Środki pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach Programu priorytetowego „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych – REGION”.

źródło: Miasto i Gmina Ustrzyki

31-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)