Otwarto obwodnicę Dynowa! (ZDJĘCIA, WIDEO)

DYNÓW / PODKARPACIE. – Na dzień przed zakończeniem 2020 roku oficjalnie otwieramy kolejną w tym roku obwodnicę, tym razem Dynowa. To wielki powód do radości dla nas wszystkich – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch w czasie oficjalnego oddania do ruchu obwodnicy Dynowa. Nowa droga kosztowała 35 milionów złotych.

22

Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska obwodnica ma prawie 4 kilometry i pozwala ominąć centrum miasta kierowcom podróżującym trasą Lublin – Wysokie – Biłgoraj – Sieniawa – Przeworsk – Kańczuga – Dynów – Grabownica Starzeńska.

Budowa drogi trwała nieco ponad rok i kosztowała 35 milionów złotych. Cała realizacja tego zadania czyli wykonanie dokumentacji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, uzyskanie decyzji ZRID oraz wykonanie robót kosztowało ponad 38,7 miliona złotych. Projekt był współfinansowany z EFRR w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Wartość dofinansowania z EFRR wyniosła ponad 28,8 miliona złotych.

To jest kolejny ważny element komunikacyjnej układanki, którą konsekwentnie realizujemy na Podkarpaciu, po to by służyło mieszkańcom i gościom. Obwodnica Dynowa jest tym ważniejsza, że stanowi element całego systemu, jest drogą tranzytową z węzła autostradowego w Przeworsku w stronę Bieszczad, zwiększa dostępność Bieszczadów i Beskidów, dając możliwość łatwiejszego dotarcia do drogi 94 i autostrady A4. To wszystko są elementy połączone, które dają możliwość skomunikowania regionu – powiedział w czasie uroczystego otwarcia nowej drogi wicemarszałek Piotr Pilch.

Inwestorem budowy było Województwo Podkarpackie – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Obowiązki inżyniera kontraktu powierzono Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji. Wykonawcą projektu i budowy była wybrana w przetargu firma EUROVIA POLSKA S.A. z Kobierzyc.

Obwodnica Dynowa ma znaczenie zarówno lokalne, jak i regionalne. To regionalne dotyczy lepszego skomunikowania całego regionu i południowej części powiatu rzeszowskiego, w tym również lepszej dostępności z drogi krajowej nr 94 i autostrady A4 w kierunku Bieszczadów.

Zbudowanie nowego traktu, który znacząco wpłynie na drożność drogi wojewódzkiej 835 ma ogromne znaczenie. Droga 835 to ważna droga w naszym regionie, będzie ona pewnego rodzaju równoległym szlakiem dla drogi S19, łączącej północ z południem po wschodniej części województwa. Z punktu widzenia regionu to kluczowa inwestycja, bardzo ważna dla samych mieszkańców Dynowa – mówiła w czasie uroczystego otwarcia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Widać w województwie podkarpackim ten boom inwestycyjny, szczególnie związany z budownictwem drogowym. Ministerstwo prowadzi inwestycje polegające na budowie Via Carpatii, czyli drogi ekspresowej S19, wszystkie sześć odcinków w stronę Lublina jest już w fazie realizacyjnej. W 2021 roku będą one oddawane do eksploatacji. Na południe od Rzeszowa mamy podpisaną umowę na odcinku Rzeszów – Babica, ogłoszone przetargi na kolejne dwa odcinki, a na następne przetargi będą w 2021. Trwają inwestycje w obwodnicę Stalowej Woli Niska oraz Łańcuta. Zapadły decyzje o budowie kolejnych obwodnic w ciągach dróg krajowych m.in. w Przemyślu, Sanoku, Nowej Dębie i Kolbuszowej oraz o innych inwestycjach. Boom inwestycyjny na podkarpackich drogach trwa w najlepsze – podkreślał obecny na uroczystości wiceminister Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury.

W tym roku oddano do użytku między innymi obwodnice Strzyżowa, Lubaczowa, Radomyśla Wielkiego, Kolbuszowej, a kolejne są przygotowywane.

Lokalny charakter przedsięwzięcia dotyczy głównie miasta Dynowa. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostaje ruch z centrum miasta, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo na drogach oraz komfort życia mieszkańców, narażonych do tej pory na wzmożony ruch samochodowy w tym również tranzytowy oraz uciążliwości środowiskowe (spaliny, hałas).

Dynowszczyzna to subregion ważny dla Podkarpacia. Ta droga odciąży ruch z centrum miasta, ale jest to także ważny element ruchu z Lublina na południe. Mieszkańcy Dynowa są szczęśliwi, że ta droga powstała – podkreśla członek zarządu Stanisław Kruczek.

Źródło: Aleksandra Gorzelak–Nieduży / Biuro Prasowe UMWP Foto: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP Wideo: Mateusz Romankiewicz / Biuro prasowe UMWP


30-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)