RZESZÓW. Pomnik „Drabina do Nieba” pomysłu Profesora Józefa Szajny w tym roku powstanie przy ul. Krakowskiej

RZESZÓW. Pomnik „Drabina do Nieba” pomysłu Profesora Józefa Szajny w tym roku powstanie przy ul. Krakowskiej

W środę (22.02) w ratuszu podpisana została umowa na realizację porozumienia ws. budowy pomnika „Drabina do Nieba”. Obecni byli przedstawiciele ratusza, wydziałów urzędu miasta, ale również przedsiębiorcy, który wsparli finansowo przedsięwzięcie, a także przedstawiciele rzeszowskiej kultury.

 – Prawdziwe nowoczesne miasto potrafi tak się zorganizować, żeby współpracować i pokazać tą współpracę z instytucjami i ludźmi kultury, z administracją z firmami, które funkcjonują w Rzeszowie. Dziś możemy zakomunikować, że w ramach fantastycznej współpracy możemy zrealizować pomnik „Drabina do Nieba” zaprojektowany na podstawie rzeźby Józefa Szajny – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pomnik „Drabina do Nieba” będzie wykonany ze stali o wysokości 20 metrów, zostanie posadowiony na palach głębokich na 14 metrów. Charakterystycznym elementem drabiny będą buty. Drabina będzie sprawia wrażenie, jakby wspinała się ku górze.

Już w marcu wykonane zostaną pierwsze prace związane z fundamentowaniem. Zakończenie robót planowane jest na czerwiec – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

O budowie „Drabiny do Nieba” w Rzeszowie mówi się od kilkunastu lat. Józef Szajna, który zmarł w 2008 roku, sam przed śmiercią wskazał miejsce, gdzie powinna się ona znaleźć.

Jestem wzruszony, ze doszło do tego porozumienia. Ponad 10 lat temu z prof. Szajną jeżdziliśmy po Rzeszowie szukać miejsca, gdzie stanąć może Drabina do Nieba. Początkowo był pomysł, żeby instalacja stanęła na Paniadze, na ul. 3 Maja, ale to nie odpowiadało profesorowi – mówił Jerzy Fąfara, rzeszowski literat.

Według życzeń artysty, instalacja stanie na pasie zieleni ul. Krakowskiej. To miejsce wydało mu się idealne, bo widać na nim dużą część panoramy miasta, a w prześwitach instalacji będzie pięknie widoczne niebo. „Ludzie poszli do nieba, a buty zostały” – mówił prof. Szajna o osobach, które odchodzą.

Zobacz relację z podpisania porozumienia w ratuszu:

bsz


22-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)