Całkowite wycięcie żołądka w asyście robota da Vinci (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Operacja całkowitego wycięcie żołądka z powodu raka, w asyście robota chirurgicznego da Vinci, została wykonana przez chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Jest to kontynuacja operacji laparoskopowych, wykonywanych równolegle w klinice od ponad roku.

W sumie w USK w Rzeszowie wykonano już 15 małoinwazyjnych operacji radyklanego wycięcia żołądka z powodu raka (w tym 3 w asyście robota da Vinci). – Tego typu operacje przeprowadzane są tylko w kilku ośrodkach w naszym kraju, mówi operator lek. Marcin Bajorek z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie.

– Zabieg w asyście robota chirurgicznego niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim znacznie zmniejszy uraz operacyjny, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, szybszy powrót perystaltyki przewodu pokarmowego oraz krótszy pobyt w szpitalu. Ponadto technika robotowa daje lepsze możliwości precyzyjnego preparowania grup węzłowych oraz wykonywania zespoleń przewodu pokarmowego.- wyjaśnia lek. Bajorek

Operacja całkowitego wycięcia żołądka w asyście robota chirurgicznego da Vinci jest skomplikowana, trwa około 4-5 godzin.

To co nas wyróżnia to fakt, że etap resekcyjny i rekonstrukcyjny jest wykonywany w całości metodą małoinwazyjną, a zespolenie przełyku z jelitem odbywa się w sposób ręczny (bez użycia staplerów). Wstępne wyniki takich procedur są bardzo dobre. – podkreśla lek. Marcin Bajorek.

Dodajmy, że w asyście robota da Vinci dotychczas wykonano ponad 50 onkologicznych operacji kolorektalnych, w tym ultraniskie i międzyzwieraczowe resekcje odbytnicy. Operacje odbywają się raz w tygodniu.

źródło: materiały nadesłane


23-09-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)