XVI Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW/PODKARPACIE. W ramach XVI obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na cmentarzu żydowskim w Rzeszowie przy ul. Dołowej uczczono pamięć ofiar ludności żydowskiej, zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

Cmentarz żydowski powstał w 1849 roku, ale podczas II wojny światowej został doszczętnie zdewastowany. Obecnie znajdują się tam nieliczne macewy oraz obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 r. przez ocalonych rzeszowskich Żydów.

3_101

– Na cmentarzu została odmówiona modlitwa z udziałem rabina Szalom Ber Stamblera z Centrum Żydowskiego Chabad Lubawicz w Warszawie i ks. dr. Pawła Batorego oraz potomków byłych żydowskich mieszkańców Rzeszowa m.in. Izabella Rzeszowska wraz z mamą Katarzyną. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, młodzież z rzeszowskich szkół i mieszkańcy regionu. Przy obelisku złożono kwiaty i symboliczne kamyczki oraz zapalono światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów – poinformował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

2_127

Dzisiejsze uroczystości zakończą się o godz. 19:00 w kościele farnym i na Placu Farnym. Będzie modlitwa połączona z odczytywaniem nazwisk Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy wraz z nimi ponieśli śmierć.

421931129_703714345280826_4387608814907747099_n

Obchody, które niemal codziennie odbywają się w różnych miejscowościach regionu, potrwają do 28 stycznia i są organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Źródło: IPN Rzeszów


25-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)